NATJEČAJ: MEĐUNARODNA IZLOŽBA MLADIH AUTORA
TEHNOOPTIMIZAM / TEHNOPESIMIZAM
Odnos čovjeka i tehnologije je oduvijek bio složen i ambivalentan. Od samih početaka do danas, čovjek koristi tehnologiju kao alat kojim spoznaje i oblikuje sebe i svoju stvarnost. Pojava novih tehnologija tu stvarnost često izaziva i redefinira, što uzrokuje široki dijapazon različitih reakcija – od otpora do oduševljenja. Dok jedni u inovacijama vide ostvarenje fantazija i snova o boljem životu, drugima su one izvor straha i frustracija. Ove dvije krajnosti, s kojima ćemo zaokružiti široki spektar odnosa spram tehnologije, u popularnom javnom diskursu opisuju se kao tehnooptimizam i tehnopesimizam. Ako je tehnooptimizam obilježen kao neumorna vjera u svemogućnost tehnologije da riješi i najizazovnija društvena pitanja, tehnopesimizam je onaj koji tehnologiju smatra izvorom niza novih društvenih problema.
U okviru teme ne zanima nas samo način na koji raznolikost stavova spram tehnologije formira javnu raspravu, već i kako se takvi stavovi reflektiraju u oblikovanju našeg svakodnevnog okruženja. Upravo je zato dizajn, koji kroz korištenje i oblikovanje tehnologije nastoji odgovoriti na aktualne i buduće društvene potrebe, nezaobilazno mjesto rasprave o efektima tehnoloških rješenja. Uz bok tehnologiji, koja sve intenzivnije prožima svakodnevni život i preuzima funkcije koje je tradicionalno izvršavao čovjek, dizajn poprima nova područja djelovanja. Tako dizajn više nije samo praksa oblikovanja predmeta, usluga i procesa koji zadovoljavaju društvene potrebe, već i mjesto konfrontacije gdje se kroz te iste predmete, usluge i procese propituju i razotkrivaju problemi njihovih pozadinskih ideoloških struktura. U tom smislu, uloga dizajnera nije samo promišljanje i projektiranje funkcionalnih, inovativnih i racionalnih aplikacija tehnologija u svakodnevnom životu, već i implikacija njihove primjene. To znači da, osim ekonomskih, socioloških i političkih pitanja, dizajner nerijetko formulira i pitanja etičke naravi.
Kroz izložbeni, edukativni i diskurzivni program ovogodišnjeg festivala Plan D prezentirat ćemo najširi spektar dizajnerskih praksi koje obrađuju različita promišljanja pri oblikovanju i korištenju tehnologije u dizajnu svakodnevnog okruženja. Odnosno, prakse i projekte koji perpetuiraju dominantne tehnološke paradigme, ali i one koje ih propituju i izvrću. Pritom ćemo se nadovezati na niz drugih disciplina koje tvore nezaobilazan fundus znanja i smjernica s kojima možemo rasvijetiliti isprepletenost svakodnevnog života s tehnologijom, ali i prikazati sposobnost dizajnerske prakse u artikuliranju novih pristupa u suvremenom diskursu o tehnologiji.
MEĐUNARODNA IZLOŽBA MLADIH AUTORA
Plan D otvara natječaj za izlaganje na Međunarodnoj izložbi mladih autora. Na natječaj su pozvani svi studenti/ce i mladi/e autori/ce (do 30 godina) koji/e u tematskom okviru festivala ‘Tehnooptimizam / Tehnopesimizam’ prepoznaju svoj rad. Odnosno, oni autori/ce koji/e u svom komercijalnom ili konceptualnom dizajnerskom radu promišljaju, koriste i oblikuju tehnologiju, uzimajući u obzir njezine pozitivne i negativne implikacije.
Traže se radovi koji:
- daju kritički osvrt na postojeći smjer tehnološkog razvoja
- promišljaju alternativne primjene postojećih tehnologija
- nude scenarije alternativnih tehnoloških rješenja
- istražuju i/ili demonstriraju pozitivne ili negativne posljedice tehnoloških naprava koje utječu na kvalitetu ljudskog života
- nadovezuju se, na bilo koji način, na neke od fenomena vezanih uz tehnologiju (kao što su: nadzor, privatnost, automatizacija, robotizacija, kvantifikacija...)
Prijaviti se mogu svi autori/ce koji/e djeluju u područjima dizajna interakcija, produkt dizajna, grafičkog, modnog, konceptualnog, spekulativnog dizajna i sl. Selekcijska komisija procijenit će prijavljene radove na temelju razrađenosti njihovih koncepata. Dovršenost rada nije uvjet — prijaviti se mogu i neizvedeni dizajnerski koncepti u visokom stupnju dorađenosti ideje. Odabrani radovi bit će izloženi od 27. rujna do 1. listopada 2017., u sklopu festivala Plan D, te objavljeni u festivalskom katalogu, na službenoj internetskoj stranici i na društvenim mrežama, kao i uključeni u promidžbene materijale festivala.
Nakon odabira radova za izlaganje, stručni žiri Plana D odabrat će i nagraditi najbolji rad/projekt kojemu će dodijeliti posebno priznanje.
Prijave se šalju e-mailom.
Upute za prijavu dostupne su na službenoj stranici festivala - www.pland.hr
Upute za prijavu radova:
- Rok za prijavu radova je 24.08.2017.
- Svi radovi prijavljuju se isključivo na e-mail adresu: info@pland.hr
- Broj radova za prijavu po autoru/ici ili grupi autora nije ograničen.
- Nema kotizacija za prijavu na natječaj za izlaganje.
- Novčana nagrada iznosi 700 €.
Potrebna dokumentacija:
- Plan D prijavnica (obrazac s informacijama o radu i autoru/ici/ima).
- Preslika osobne iskaznice
- Najviše 10 vizualnih prikaza rada u JPEG formatu, CMYK, razlučivosti 300dpi (imenovati na sljedeći način: ime_rada_rednibroj.jpg (npr. buducnost_1.jpg). Sve vizuale potrebno je zajedno arhivirati u zip format, imenovati ime_rada.zip, te uploadati putem Jumbomaila, Sendspacea ili WeTransfera).
Radovi koji nisu pristigli do zadanog roka na službenu e-mail adresu Plana D, te radovi s nepotpunom dokumentacijom, neće se razmatrati.
Autori radova bit će obaviješteni elektronskom poštom o ishodu natječaja najkasnije do 28. 08. 2017. U istom će roku popis autora i prihvaćenih radova biti objavljen na službenoj internetskoj stranici www.pland.hr.
Upute za slanje radova nakon selekcije
Autori/ce samostalno dostavljaju rad/ove nakon objave rezultata Selekcijske komisije.
Radovi moraju biti dostavljeni u HDD najkasnije do 10. 09. 2017. na adresu:
Hrvatsko dizajnersko društvo
Boškovićeva 18,
10 000 Zagreb,
Hrvatska
datum objave
10/08/2017